The 36$ Week Food Budget

Well, it’s a darned good thing this woman is a well-paid CEO, because she sure doesn’t have any skills for living in poverty, no good recipes for tasty, nourishing food, and seems to be innocent of any knowledge of coupon clipping, shopping the ‘reduced for quick sale’ case or the fact that dried beans and rice in bulk are always cheaper than the canned version. And blowing a good sixth of the weekly budget on prepared gourmet pasta sauce … spare me the tales of woe concerning your one week on a tight budget – I can tell you how I lived for a year in the early 1980s on a budget of 25$ every two weeks, plus another 10$ for sundries like detergent and diapers for my toddler daughter. (Advantage being that on weekdays, she had breakfast and lunch at the child care center.) Eggs, cheese, dried pastas, home-made sauces and casseroles, home-made applesauce from a box of apples from the farmer’s market, yoghurt brewed up in the yoghurt maker, and no meat protein that cost more than a dollar a pound. Yes, I shopped with a calculator in my hand, every payday, and usually finished out the day or so before payday with small change in my purse and a dollar or so in the bank account. Other enlisted military members at the time did pretty much the same and likely still do.

How on earth Ms. Moulton even got the notion that a single person or a family on food stamps must get along on that amount is a bit of a puzzle, for it seems that it is merely the amount which has been subtracted per month for a family of four. If the well-off want to see how the other half eats and budgets I would suggest an amount more in line with what a person on food stamps actually will be receiving … and then perhaps a quick consult with those of us who have actually had to pinch our food pennies for realsies until a booger came out of Lincoln’s nose.

36$ a week amounts to $144 monthly for a single person, $288 for a couple – and a whole $576 for the much-vaunted family of four. I could make that budget easily (and have), providing three good meals a day, and no one feeling hungry or tired of lentil stew. Yes, it means no prepared foods, lots of home baking, and getting certain items in case lots or in bulk – and giving a miss to places like Whole Foods. Looking at the comments attached to the linked article, I would guess that Ms Moulton is getting well-schooled along those lines.
Any tales of heroic food budgeting are welcome to be shared in comments

One thought on “The 36$ Week Food Budget

  1. My mom, wife to a USAF officer, used to budget a dollar per person per day. By the time we were 5 in the family, dad was a Major, and a couple pay raises had happened, so the budget increased.

    But lots of ground beef, tuna, and mac and cheese!

Comments are closed.